Kolędowanie z rodziną Pospieszalskich

W piątek, 7 stycznia w kościele oo. Franciszkanów w Jarocinie, tuż po Mszy św. wieczornej o godz. 18:30, odbył się koncert rodziny Pospieszalskich. Rodzinny zespół Pospieszalskich to dwa pokolenia muzyków tworzących orkiestrę złożoną z 15 wykonawców. Realizują własne projekty, od jazzu przez folk do muzyki poważnej. Komponują dla innych wykonawców, tworzą muzykę filmową, aranżacje i orkiestracje widowisk muzycznych.

Wielu muzyków rodzinnego zespołu opanowała grę na kilku instrumentach. Umożliwia to spektakularne zmiany na scenie i bogate aranżacje, od brzmień klasycznych – fortepian, kwartet smyczkowy, instrumenty dęte drewniane – do monumentalnych bigbandowych aranżacji wzbogaconych nowoczesną elektroniką. Są też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł – mazurkowe, ludowe stylizacje, zestawione są z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina czy Szymanowskiego. Jest taniec, chór a’capella i orkiestra dęta, a autorskie aranżacje są okazją do wirtuozerskuch popisów solowych.

Pospieszalscy pokazują że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji  jest rodzina. Koncert jest przykładem, że uniwersalne treści można wyrazić współczesnym językiem, w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury.

Skład zespołu rodzinnego Pospieszalskich to:
Basia – skrzypce, śpiew (studentka Akademii Muz w Gdańsku),
Lidia – śpiew, bębenek (absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach),
Natalia (Rzeźniak- Pospieszalska) – flet, śpiew (absolwentka Krakowskiej Szkoły Teatralnej),
Paulina (Pola) – flet, śpiew,
Barbara-Ewa – fortepian, śpiew (dyplomantka UMFC w klasie Janusza Olejniczaka),
Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew (absolwent konserwatorium w Kopenhadze i w Katowicach),
Janek – gitara, kontrabas, śpiew (ex Czerwone Gitary, Voo Voo),
Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew (lider orkiestr dętych: Gidle, Pławno),
Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew (absolwent Akademii Muz Wrocław),
Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew (aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach),
Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, klawisze, śpiew, (kompozytor i aranżer, autor utworów śpiewanych przez wielu wykonawców m.in (http://m.in). A.M Jopek i zespół Zakopower),
Marek – saksofon, klarnet, śpiew (absolwent Akademii Muz w Krakowie, Kwintet Wojciecha Mazolewskiego),
Mikołaj – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew (absolwent Akademii Muz w Krakowie),
Nikodem – perkusja, śpiew,
Szczepan – trąbka, śpiew.

Tekst: www.ejarocin.pl