Jubileusz franciszkanów świeckich

Jubileuszowej uroczystości franciszkanów świeckich w Szczecinie

Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, obchodziła uroczystość jubileuszową z okazji 800-lecia FZŚ oraz 77. lat obecności franciszkanów świeckich w parafii. Uroczystość odbyła się w dniu 8 maja 2022 roku i rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 12.30 w Sanktuarium NSPJ w Szczecinie, której przewodniczył Ks. Krzysztof Ośka, opiekun duchowny FZŚ. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście z Rady Narodowej w Warszawie, Rady Regionalnej w Wałczu, opiekunowie duchowni oraz zaprzyjaźnione Wspólnoty miejscowe ze Stargardu, Polic i Szczecina, a także wierni z tej parafii. Szczególnym gościem był o. Biskup Senior Marian Błażej Kruszyłowicz OFM Conv. Ks. Jarosław Staszewski TChr Proboszcz tej parafii, jako gospodarz uroczystości z serdecznością powitał gości przybyłych na tę uroczystość.

Na początku Mszy Świętej podczas procesji do głównego ołtarza, gdzie niesiony był sztandar FZŚ oraz relikwie Świętego Franciszka i Błogosławionej Anieli Salawy, z radością i głębokim przeżyciem odśpiewaliśmy hymn franciszkański, specjalnie napisany na ten jubileusz. Następnie z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy homilii wygłoszonej przez o. dr Arkadiusza Mirosława Czaję OFM Przewodniczącego Konferencji Asystentów Narodowego, Prowincjalnych i Regionalnych FZŚ w Polsce. W homilii mówił m.inn: 8. wieków, to piękny jubileusz, który dzisiaj przeżywamy, że naszym zadaniem jest wsłuchiwanie się w słowo Boże i stosowanie Go w życiu. Święty Franciszek udziela wskazówek do wypełniania powołania w FZŚ. Wyraził radość z obecności i działalności duszpasterskich franciszkanów świeckich w Szczecinie.

Na zakończenie Mszy Świętej, błogosławieństwa Bożego wszystkim obecnym na Eucharystii udzielił o. bp Senior Błażej Kruszyłowicz. Szczęśliwi i ubogaceni duchowo, po tej wyjątkowej oraz podniosłej uroczystości spotkaliśmy się w Domu Zakonnym Towarzystwa Chrystusowego na poczęstunku.

Z franciszkańskim pozdrowieniem „Pokój i dobro”.

Lilia Sikoń – sekretarz Rady Wspólnoty FZŚ