Chrześcijaństwo u Tolkiena

Dnia 17 maja 2022 r. w Collegium Novum UAM odbył się wykład otwarty pt. „Pierścienie, potwory i pogańscy królowie, czyli jak tropić chrześcijaństwo u Tolkiena”. Został on zorganizowany przez Duszpasterstwo Akademickie Plus oraz Stowarzyszenie Dając – Otrzymujemy.
Naszym przewodnikiem przez świat Tolkiena był znakomity specjalista w zakresie znajomości meandrów krainy Śródziemia, samego autora „Władcy Pierścieni” i jego teologii o. dr Anicet Piotr Gruszczyński OFM. Prelegent jest autorem takich książek, jak „Problematyka zła w twórczości J.R.R. Tolkiena. Ocena w świetle teologii katolickiej” oraz „Legendy uświęcone. Twórczość J.R.R. Tolkiena a chrześcijaństwo”. W czasie naszej wędrówki przez Śródziemie zgłębialiśmy temat obecności chrześcijaństwa na kartach jednej z najpopularniejszych książek XX wieku. Pod przewodnictwem naszego prelegenta odwiedziliśmy szlaki znane, choć czasem prowadzące donikąd, ale także te mniej uczęszczane, bo mocno kamieniste, lecz prowadzące w zamian ku pięknie położonym dolinom, do których rzadko zachodzą nogi śmiertelników. Bo w rzeczy samej nie chodziło tylko o Tolkiena, ale o cały bagaż kultury – książek, filmów, itp. – w której tkwimy.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Emaus i Dom Medialny Święty Wojciech, Radio AFERA oraz portal misyjne.pl.

Klaudia Gnutek

Zdjęcia: (Ⓡ Milena Litewka)