Dnia 28 sierpnia 1997 w szpitalu w Człuchowie zmarł nasz współbrat:
śp. o. Konrad Eryk Kornas OFM
Odszedł do Pana zmarł w 81. roku życia, w 61. roku życia zakonnego i w 50. roku kapłaństwa
Dobry Jezu, a nasz Panie,
daj Mu wieczne spoczywanie!
***
Konrad urodził się 5 maja 1917 r. na terenie parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym. Na chrzcie otrzymał imię Eryk. Jego rodzicami byli: Ludwik i Anna, zd. Pawlik. Miał brata i dwie siostry. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w szkole średniej, w Małym Seminarium Ojców Franciszkanów w Kobylinie, które ukończył w maju 1936 r.
Na początku lipca 1936 r. wstąpił w Wieluniu do Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych-Franciszkanów i przyjął imię zakonne Konrad. Po ukończeniu nowicjatu rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne, które przerwał wybuch II wojny światowej. Jako kleryk został wcielony do wojska. W czasie działań wojennych we Włoszech został ranny odłamkiem granatu w głowę – z boku lewego ucha. Dnia 7 lipca 1945 r. został zwolniony z II Korpusu Polskiego we Włoszech. Po opuszczeniu wojska udał się do klasztoru franciszkanów w Bolonii, gdzie kontynuował studia teologiczne, które ukończył w czerwcu 1947 r. Święcenia diakonatu przyjął w Carpi k. Bolonii z rąk ks. bpa Ermenegildo Focaccia, ordynariusza diecezji Jutse w Chinach. Święceń prezbiteratu udzielił mu dnia 1 lipca 1947 r. w bazylice katedralnej św. Piotra w Bolonii ks. kard. Nasali Rocca.
W październiku 1947 r. wrócił do kraju. Od maja do października 1948 r. był wikariuszem parafii św. Franciszka w Chorzowie-Klimzowcu. Następnie, aż do czerwca 1952 r. był wikariuszem parafii św. Ludwika w Katowicach-Panewnikach. W tym czasie był także moderatorem Sodalicji Mariańskiej oraz Krucjaty Eucharystycznej. W okresie 1952-1953 r. był wicemagistrem nowicjuszy w Jarocinie i rekolekcjonistą w Kokoszycach, diec. katowicka.
W latach 1953-1956 był spowiednikiem w kościele klasztornym w Poznaniu i rekolekcjonistą u Sióstr Marianek w Katowicach oraz Boromeuszek w Mikołowie. Wygłosił w tym czasie 4 serie rekolekcji dla Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej w Orliku. W okresie od 1956 do 1961 r. był magistrem nowicjatu w Osiecznej. Zarząd Prowincji uwzględnił prośbę o. Konrada i zwolnił go z tego obowiązku z uwagi na daleko zaawansowany niedosłuch (70%).
Zakonnik rozpoczął leczenie w Szczawnie Zdroju, gdzie przebywał do końca czerwca 1962 r. Od 25 sierpnia 1962 r. był kapelanem Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej przy Państwowym Domu Specjalnym dla Dzieci w Nowych Bielicach k. Koszalina (do 1.01.1971), w Orliku (do 23.09.1972), w Czarnem (od 23.09.1972 do chwili śmierci, tj. 28.08.1997). Oprócz pracy duszpasterskiej oddawał się tłumaczeniu różnych tekstów. Przetłumaczył ponad 50 pozycji z języków: niemieckiego, włoskiego i łaciny. Tłumaczył teksty do filmów i przeźroczy. Na prośbę współbraci przetłumaczył wiele artykułów potrzebnych do prac naukowych.
Przez ostatnie 30 lat był kapelanem Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej – ostatnio w Czarnem. Pogrzeb odbył się na cmentarzu zakonnym Sióstr Franciszkanek od Miłości i Pokuty Chrześcijańskiej w Orliku k. Chojnic.