[vc_video link=”https://youtu.be/HYN3N0R_zYE” el_width=”80″]
W sanktuarium, które było świadkiem narodzin pierwszego żłóbka, zebrali się przedstawiciele wszystkich rodzin zakonnych, które odwołują się do św. Franciszka z Asyżu. Zaczniemy od tego miejsca, aby prześledzić ostatnie etapy życia Franciszka, począwszy od zatwierdzenia Reguły i pierwszego żłobka w Greccio w tym roku, poprzez stygmaty w 2024 r., Pieśń Słoneczną w 2025 r. i śmierć Franciszka w 2026 r.” – wyjaśnił Minister generalny Braci Mniejszych, o. Massimo Fusarelli. „Dla świętego były to lata bardzo szczególne, z jednej strony trudne ze względu na przemiany w jego braterskiej wspólnocie, ale jednocześnie pogłębiające przyjaźń z Chrystusem”.
7 stycznia 2023 r. w Greccio 6 Ministrów generalnych Rodziny Franciszkańskiej zainaugurowało Franciszkańskie Obchody 800-lecia, czyli cykl wydarzeń, którymi są ostatnie etapy życia św. Franciszka z Asyżu, a doprowadzą nas w 2026r. do 800 rocznicy przejścia św. Franciszka do domu Ojca.
Uroczystość, której przewodniczył br. Luciano de Giusti, Minister prowincjalny Prowincji św. Bonawentury Zakonu Braci Mniejszych, odbyła się w kościele sanktuarium w Greccio, gdzie w noc Bożego Narodzenia w 1223 roku św. Franciszek chciał obchodzić w sposób wyjątkowy święta.
W tym 2023 roku przypada 800-lecie Reguły Zakonu (29 listopada 1223) oraz obchodów Bożego Narodzenia w Greccio.
W pierwszej części uroczystości, po intronizacji u stóp ołtarza kopii Reguły zatwierdzonej, odczytano fragmenty Reguły i Testamentu św. Franciszka, które są ze sobą ściśle powiązane i razem tworzą uzupełniającą się całość, obie karmione jednym wielkim ideałem ewangelicznym, który zawsze kierował krokami św. Franciszka.
Druga część uroczystości przypominała pierwsze Boże Narodzenie w Greccio, kiedy to św. Franciszek, jak to opisuje w pierwszej biografii Tomasz z Celano, chciał ukazać współczesnym oczom trudy i przeciwności, z jakimi musiała się zmierzyć Święta Rodzina z Nazaretu, w czasie narodzin Dzieciątka Jezus.
W ostatniej części uroczystości sześciu Ministrów generalnych, w towarzystwie brata Luciano de Giusti, przeniosło w procesji do Groty sanktuarium figurkę Dzieciątka Jezus.
Wyrażenie Rodzina Franciszkańska jest używane w szerokim znaczeniu, aby wskazać wszystkie wspólnoty religijne, które inspirują się charyzmatem i duchem św. Franciszka. Rzeczywiście, charyzmat franciszkański inspirował mężczyzn i kobiety, zarówno świeckich jak i zakonników/kapłanów, którzy w ciągu wieków tworzyli różne wspólnoty. Konferencja Rodziny Franciszkańskiej składa się z sześciu członków: Minister generalny Zakonu Braci Mniejszych (OFM), Minister generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv), Minister generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap), Minister generalny Trzeciego Zakonu Regularnego (TOR), Minister generalny Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (OFS), Przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Franciszkańskiej Braci i Sióstr Trzeciego Zakonu Regularnego (CFI-TOR).
Uczestniczącymi w inauguracyjnej uroczystości byli:
fr. Massimo Fusarelli, OFM
fr. Carlos Alberto Trovarelli, OFMConv
fr. Roberto Genuin, OFMCap
fr. Amando Trujillo Cano, TOR
Tibor Kauser, OFS
Sr. Daisy Kalamparamban Wiceprezes CFI-TOR
Za: