W kontekście słów „Co dobrego mam czynić?” stanowiących parafrazę wypowiedzi bogatego młodzieńca zapisaną w Ewangelii według świętego Marka (10,17b) upłynął trzydziesty drugi już Festiwal Młodych w Medjugorie (1 – 6. 08). W tym roku miał on dodatkowy wymiar – bardzo szczególny – jako że jednocześnie świętowano 40. rocznicę Maryjnego fenomenu na ziemi Półwyspu Bałkańskiego.
Z pewnością należy zauważyć, że mimo wszelkich zagrożeń, jakie, w związku z pandemią wirusa covid-19, wciąż paraliżują społeczności na całym świecie, w porównaniu w rokiem ubiegłym, tym razem frekwencja wiernych zdecydowanie dopisała. W wydarzeniu bowiem wzięli udział przedstawiciele pięćdziesięciu czterech państw, w tym także z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Niezaprzeczalnie jednak najliczniejszą grupę stanowili Polacy, którzy w tym znaczeniu od kilku lat górują nawet nad bardzo związanymi z Medjugorie Włochami.
Program Mladifestu rozpoczęto sprawowaniem mszy świętej, na początku której odczytano przesłanie Ojca świętego Franciszka do jego uczestników. Wśród zaproszonych gości pojawiło się z kolei wielu patriarchów Kościoła. Katechezę wygłosili m. in. prefekt senior Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Robert Sarah oraz arcybiskup Gdańska JE ks. Tadeusz Wojda. Doświadczeniem i przeżywaniem wiary natomiast podzielił się arcybiskup Alessandrii JE ks. Guido Gallese. Swoją obecnością zaszczycił młodych także nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie i Czarnogórze, arcybiskup tytularny Turris in Proconsulari, JE ks. Luigi Pezzuto.
Trzydziesty drugi Festiwal Młodych w Medjugorie miał także wymiar charytatywny, o czym świadczy coraz bardziej prężna działalność projektu Mary’s Meals, organizacji założonej w 2002 roku przez Magnusa MacFarlane-Barrow’a i Fergusa MacFarlane Barrow’a, określanej często jako owoc Medjugorie, gdyż właśnie tam wszystko się zaczęło. Magnus MacFarlane-Barrow, po raz pierwszy odwiedził ową jugosłowiańską wieś w latach 80-tych po tym jak usłyszał o objawieniach i bardzo szybko do niej wrócił, aby dostarczyć środki pierwszej pomocy podczas toczonej tam wówczas wojny. To właśnie w Megjugorie odkrył inspirację do aktywności charytatywnej, a jego wiara jest integralną częścią tego, w jaki sposób służy i prowadzi to dzieło. Praca Mary’s Meals opiera się na działaniach – a raczej „drobnych aktach miłości” – wielu tysięcy wolontariuszy na całym świecie, w tym także w Polsce. Ten ogromny ruch ludzi dobrej woli obejmuje wielu rodziców w społecznościach, w których działają programy dożywiania w szkołach, a także tych, którzy spędzają czas na opowiadaniu historii, zbieraniu funduszy czy modlitwie za misję. W Medjugorie w centrum informacyjnym, które znajduje się w pobliżu kościoła św. Jakuba przy głównej alei, ulicy Papieża Jana Pawła II, odwiedzający i pielgrzymi mogą dowiedzieć się więcej o problemie głodu na świecie oraz o prostej idei niesienia pomocy najbiedniejszym dzieciom świata. Mieszczące się w przerobionym kontenerze wysyłkowym, z pomalowaną na niebiesko nazwą organizacji, centrum informacyjne oferuje ciepłą i przyjazną przestrzeń, gdzie ludzie mogą przyjść i dowiedzieć się więcej o działalności Mary’s Meals. Kontener ten jest centrum aktywności i zawsze coś się tutaj dzieje. Centrum to jest obsadzone przez kompetentnych i pomocnych wolontariuszy, którzy na co dzień spotykają się tutaj z ludźmi z wielu krajów. Dzięki temu jest to naprawdę inspirujące miejsce do rozmowy w ogóle, a także sprzyjające nawiązywaniu nowych znajomości.
Jak co roku uroczystości festiwalowe, przede wszystkim zaś liturgię mszy świętej, uświetnił międzynarodowy, złożony głównie z obywateli Europy, chór MIR dyrygowany przez Damira Bunoza. Wokaliści i instrumentaliści towarzyszyli również wystąpieniom zaproszonych gości, urozmaicali muzycznie adoracje Najświętszego Sakramentu, procesję z figurą Matki Bożej oraz modlitwę ze świecami. Trzydziesty drugi Mladifest zakończył się, zgodnie ze zwyczajem, mszą świętą sprawowaną skoro świt w święto Przemienienia Pańskiego na Górze Križevac.
Tekst: Marcelina Bobkowska i Kacper Grys OFM
Zdjęcia: Aleksandra Abramowicz i Kacper Grys OFM