Życie braci w czasach lockdown we Włoszech

Nasze wspólnoty we Włoszech, od kilku miesięcy, żyją w częściowym zamknięciu, czyli lockdown. Włosi określają to jako życie jak przed sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu, choć nie ma koloru zielonego, a tylko czerwony, pomarańczowy i żółty. Włochy, albo w całości, albo według regionów otrzymują kolor w zależności od sytuacji epidemiologicznej danej części państwa. Oznacza to większą lub mniejszą swobodę poruszania się i przemieszczania się nawet pomiędzy miasteczkami, gminami czy regionami. Od dłuższego czasu Toskania była w strefie pomarańczowej lub czerwonej, co oznaczało praktycznie niemożliwość przemieszczania się poza motywami pracy, zdrowia czy pilnych spraw. Wszystko może się dokonywać z odpowiednimi dokumentami tzw. samocertyfikacji, którą odpowiednie organy państwowe mogą skontrolować a za bezpodstawne przemieszczanie się, mogą danej osobie dać mandat lub skierować sprawę do kolegium. Także uczestnictwo we Mszy św. czy wejście do kościoła na prywatną modlitwę wymaga takich dokumentów. Z tych właśnie powodów nie było nam dane spotkać się fizycznie z grupami istniejącymi przy naszym Sanktuarium. Większość spotkań odbywała się i odbywa on line. W pierwszy czwartek Nowego Roku, ponieważ znaleźliśmy się w strefie żółtej, która pozwala na swobodniejsze poruszanie się, przygotowaliśmy adorację powołaniową, tym razem z wiernymi oraz transmisją internetową on line.

Adoracje powołaniowe, w naszym kościele, przygotowują zawsze tercjarze. W ostatniej, oprócz modlitw o nowe powołania do naszego Zakonu, Prowincji i diecezji, kandydatka Lucia Giuliani, została przyjęta oficjalnie do nowicjatu FZŚ a czworo nowych członków zaczęło kandydaturę w naszej wspólnocie tercjarskiej.

Pragniemy poinformować także naszych współbraci i czytelników, że nasz tercjarz franciszkański Marcello Pietrilli, ze wspólnoty z Lucignano, przygotował aplikację „Rosario”, poprzez którą pragnie pomagać w rozpowszechnianiu Różańca czy innych modlitw, także franciszkańskich. Aplikacja ta posiada sekcję języka polskiego przygotowaną przez naszą wspólnotę w Sinalunga wraz z częścią audio przygotowaną przez siostry klaryski od Wieczystej Adoracji z Hajnówki i studentów Duszpasterstwa Akademickiego w Poznaniu. Ostatnio zaś aplikacja wzbogaciła się o sekcję języka szwedzkiego przygotowaną przez o. Witolda Młotkowskiego. Polecamy tę darmową aplikację, która ma Różaniec wraz z różnymi modlitwami w innych językach.

W imieniu wspólnoty – Chryzostom Jarosław Fryc ofm