Pokój i dobro!
5 maja 2025 roku wyruszyła autokarowa pielgrzymka śladami Świętego Pawła Apostoła, zorganizowana przez parafię franciszkańską pw. Świętego Bonawentury w Pakości k. Inowrocławia. Pielgrzymka wiodła przez tereny siedmiu państw: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Serbii, Macedonii Północnej i Grecji. Pielgrzymi pochodzili z Pakości oraz z innych części Polski, takich jak: Kujawy, Mazury, Warmia, Kaszuby i Śląsk. Wśród uczestników znaleźli się także franciszkanie świeccy oraz woluntariusze, którzy razem angażują się w akcje charytatywne na terenie Polski, odbywające się pod wspólną nazwą „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Osoby te otaczają swoją modlitwą oraz niosą radość przez sztukę i obdarowywanie upominkami chorych w hospicjach, szpitalach, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, domów seniora i ośrodków szkolno-wychowawczych, a także dzieci i młodzież w domach dziecka. Cała grupa pielgrzymów utworzyła piękną wspólnotę modlitewną. Centralnym wydarzeniem każdego dnia była Msza Święta. Modlono się w intencji pątników i ich rodzin, parafian, a także w intencjach osób, które nadesłały swoje prośby. Pielgrzymka rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej w Pakości. Wzięli w niej udział uczestnicy pielgrzymi razem z mieszkańcami. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Walenty Łaga – przełożony klasztoru, a zarazem proboszcz i kustosz Sanktuarium, w koncelebrze z o. Konstantynem Sokołowskim i o. Arkadiuszem Czają, opiekunem duchowym pielgrzymów. Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo połączone z uczczeniem relikwii Krzyża Świętego. Należy podkreślić, że w Pakości znajduje się największa cząstka Krzyża Świętego w Polsce. Po liturgii franciszkanie, znani z gościnności, zaprosili zebranych do klasztoru na wspólny posiłek.
W czasie pielgrzymki pątnicy odwiedzili stolicę Słowacji Bratysławę. Będąc już w Grecji zwiedzili Kawalię, dawna nazwa Neapolis, skąd Święty Paweł Apostoł rozpoczął swą misję w Europie. W dalszej drodze pielgrzymkowej zawitali do Filippii, miejsca gdzie Apostoł założył pierwszą na kontynencie europejskim gminę chrześcijańską i ochrzcił pierwszą osobę. Zwiedzili także Saloniki, a tam Stare Miasto z katedrą Świętego Demetriusza – patrona grodu. Następnie odwiedzili Wereję – starożytna nazwa miejscowości to Berea, gdzie Święty Paweł nauczał i założył gminę chrześcijańską. Udali się także do miejsca historycznej bitwy wojsk greckich z perskimi pod Termopilami. Zawitali również do Kalambaka, miejscowości gdzie znajdują się klasztory zbudowane na skałach, tzw. „Meteory” pochodzące z XII-XIV wieku. Później zwiedzili Myken, w tym „Skarbiec Atreusza” zwany „Grobem Agamemnona” oraz ruiny pałacu, a w Epidauros zobaczyli m.in. najlepiej zachowany starożytny teatr słynącego ze wspaniałej akustyki. Pielgrzymi mieli również okazję popłynąć statkiem po Kanale Korynckim, który łączy Zatokę Koryncką z Morzem Egejskim. Korzystając z tej możliwości zwiedzili także zabytki starożytnego Koryntu. W programie pielgrzymki nie mogło zabraknąć stolicy Grecji Aten ze wzgórzem Akropol z Partenonem, a także Areopag, gdzie Święty Paweł nauczał o Jezusie Chrystusie. Odwiedzili też kościoły bizantyjskie i gmach Parlamentu przy Placu Syntagma. Na trasie pielgrzymkowej nie mogło zabraknąć również Delf z ich starożytnymi zabytkami. W drodze powrotnej zawitali do Ołomuńca w Czechach, gdzie mieli okazję uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej w katedrze pod wezwaniem Świętego Wacława. W czasie Eucharystii wyłoniła się z grupy uczestników pielgrzymki wspólnota modlitewna „Margaretka”, która od tej chwili będzie przez całe życia modlić się za o. Arkadiusza. Ostatnim miejscem, które odwiedzili pielgrzymi było Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach k. Częstochowy.
Wieczorami uczestnicy pielgrzymki gromadzili się na wspólne śpiewanie pieśni religijnych, a także ludowych, wzbudzając tym duże zainteresowie zarówno ludności miejscowej jak i osób z innych grup pielgrzymkowych. Podczas podróży autokarem, oprócz wspólnej modlitwy i śpiewu, który prowadziła dyrygentka Małgorzata Mróz z Morąga, uczestnicy mieli okazje posłuchać pieśni z płyt z utworami greckimi różnych wykonawców, a także maryjno-franciszkańskie w wykonaniu chóru „Oremus” z Miłakowa pod kierunkiem Honoraty Siergun, które pięknie wprowadzały w duchowy nastrój tej wyjątkowej drogi, śladami Apostoła Narodów. Pielgrzymka zakończyła się w sobotę 17 maja 2025 roku.
Red. Danuta Kaźmierczak
Foto. Małgorzata Mróz