Nabożeństwo Gorzkich żali jest nabożeństwem szczególnym – powstałym w Polsce – bogatym w treść teologiczną i niosącym w sobie ogromny ładunek ekspresji. Wszystko po to, aby jego uczestnik mógł duchowo zjednoczyć się z cierpiącym Panem.
Jaki mamy cel?
Chcemy ukazać na nowo piękna tego typowo polskiego nabożeństwa. Naszą intencją jest, aby to nabożeństwo nie stało się tylko koncertem znanych i cenionych muzyków, ale by ukazało na nowo fenomen polskiej pobożności pasyjnej. Podczas każdej z edycji Akademickich Gorzkich Żali każdy wierny może włączyć się w śpiew, gdyż linia melodyczna i tekst zostają tradycyjne. Jednocześnie dzięki zaangażowaniu tak wielu muzyków mamy nadzieję, że wszystkie aranżacje poruszą do głębi każdego.
Zależy nam, by Akademickie Gorzkie Żale stały się miejscem spotkania z Bogiem kochającym człowieka. Na honorowym miejscu znajduje się On, Jezus Chrystus, pod pokorną postacią chleba. Nie chcemy, aby wydarzenie to przerodziło się w koncert czy sakralne „show”. Naszym zamiarem jest tworzenie przestrzeni, gdzie człowiek może dotknąć Boga, gdzie może poprzez niezwykle przejmujący kilkusetletni tekst odnaleźć drogę do swojego wnętrza i do zrozumienia siebie.
Kiedy i gdzie można nas spotkać?
Akademickie Gorzkie Żale odbywają się w każdą niedzielę Wielkiego Postu o 20:00 w kościele przy klasztorze franciszkanów, ul. Garbary 22 w Poznaniu. Prowadzimy również transmisje na żywo. Tuż po nabożeństwie zapraszamy na Akademicką Mszę Świętą.