Pokój i dobro!
Artyści i wolontariusze zachwyceni Świętym Franciszkiem z Asyżu
Grupa osób, zafascynowana życiem i duchowością Świętego Franciszka z Asyżu, działająca charytatywnie pod hasłem „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” odwiedza osoby chore przebywające w hospicjach, szpitalach, domach seniora i domach pomocy społecznej. Odwiedzają te miejsca, w których ludzie są dotknięci chorobą i cierpieniem. W czasie spotkań z nimi wolontariusze prezentują występy artystyczne, modlą się w intencji odwiedzanych osób, a także obdarowują kolorowymi maskotkami, widokówkami z Sanktuarium w Pakości, płytami z pieśniami maryjno-franciszkańskimi. W 2023 roku odwiedzili ponad 5. tys. osób chorych. Docierają z programem artystycznym, także do dzieci i młodzieży w domach dziecka oraz do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół. Wolontariusze nie zbierają żadnych funduszy na swoją działalność, jedynie proszą o nowe i nieużywane maskotki, które w czasie ich akcji rozdają wszystkim chorym. A otrzymują pluszaki od ludzi z całej Polski.
Organizują oni, także charytatywne festiwale, koncerty, festyny i bale na rzecz pomocy innym. Wzorują się oni na Świętym Franciszku, który troszczył się o osoby chore, interesując się ich codziennymi sprawami, troskami oraz radościami. Święty z Asyżu zawsze z wielką miłością i delikatnością otaczał osoby cierpiące. Z życiorysu Świętego Franciszka dowiadujemy się, że: Wielkie było jego współczucie dla chorych i wielka troska o ich potrzeby. Jeśli czasami dzięki pobożności świeckich osób otrzymywał jakiś lepszy pokarm, którego sam potrzebowałby bardziej od innych, oddawał go chorym. Na swym ciele odczuwał wszystkie dolegliwości chorych i gdy nie mógł w inny sposób przyjść im z pomocą, okazywał im słowa współczucia.
Do grona wolontariuszy działającej w akcji „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem” przyłącza się coraz więcej osób. Trzon grupy stanowią franciszkanie z klasztoru w Pakości, wraz z franciszkanami świeckimi, a także artyści Polskiej Estrady, młodzież i osoby, które od początku uczestniczą w dobroczynności. Celem tej inicjatywy jest ukazanie, jak ważna jest pomoc ofiarowana potrzebującym, a także zachęta, by jak najwięcej osób włączało się w towarzyszenie osobom samotnym i chorym na wzór Świętego Franciszka. W haśle ich akcji charytatywnej, zawiera się wyjątkowość, a zarazem sedno tej dobroczynnej inicjatywy, ponieważ każdy występ artystyczny wywołuje ogromną radość. To uśmiech i radość osób obdarowanych jest zawsze najcenniejszym podziękowaniem. Pomysłodawcą owej akcji jest franciszkanin, o. Arkadiusz Czaja, były wieloletni artysta, który występował na scenach Polski i Europy ze sławnymi artystami. Zakonnik zaprosił do akcji dobroczynnej znanych i cenionych artystów wśród nich: Krystynę Giżowską, Andrzeja Rybińskiego, Jana Wojdaka, Kacpra Rybińskiego, mistrzów iluzji Stanisława Czaję „Oriano” i Pawła Czaję „Duo Paulo”. A także chóry, schole i zespoły ludowe. Wśród nich ceniony chór franciszkańsko-parafialny „Oremus” pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun z Miłakowa i zespół folklorystyczny „Tuba Band” pod kierunkiem Kazimierza Maszk z Kościerzyny. Piosenkarz Andrzej Rybiński nawiązując do akcji wolontariuszy stwierdził, że pomoc dzieciom chorym, osobom starszym i chorym to obowiązek wszystkich ludzi. Pomoc to nie tylko przekazywanie pieniędzy, ale także niesienie radości poprzez sztukę, również przez wsparcie duchowe, które jest bardzo ważne.
12 marca 2024 roku wolontariusze-artyści, w składzie: Elżbieta Plata, Teresa Runowska, Elżbieta Kadzikowska, Jolanta Janikowska, Irena Literska, Karolina Kruczek, Paweł Czaja, Kazimierz Maszk, Jerzy Kupiecki, Marcin Browarczyk i o. Arkadiusz Czaja odwiedzili osoby chore w Domu Pomocy Społecznej „Kaszub” w Stawiskach k. Gdańska. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą pod przewodnictwem o. Arkadiusza i ks. kan. Dariusza Wiczling, kapelana i proboszcza parafii pw. Świętego Mikołaja w Niedamowie. Po wspólnej modlitwie, odbyła się część artystyczna na sali, którą poprowadził Paweł Czaja, iluzjonista. W czasie występu pojawił się klaun, który rozweselał swoimi skeczami, a także artysta iluzji prezentując sztuczki. Pojawiały się także postacie z bajek: zajączek i myszka Miki. Wystąpił również znany kaszubski zespół folklorystyczny „Tuba Band” z Kościerzyny. Po występach wszystkim pensjonariuszom wręczano upominki – kolorowe maskotki, widokówki z klasztorem franciszkańskim, Kalwarią w Pakości i modlitewniki oraz płyty z pieśniami maryjno-franciszkańskimi, nagrane przez chór „Oremus” i scholę „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun. Zaprezentowane występy wzbudziły ogromną radość u osób starszych. W akcję charytatywną włączyli się mieszkańcy Pakości na Kujawach i Pałukach, Miłakowa na Mazurach, Ornety na Warmii i Lini na Kaszubach, którzy przekazali dużo maskotek dla osób chorych.
Wolontariusze zostali serdecznie przyjęci przez Sylwię Bandosz – Mendel, dyrektorkę Domu Pomocy Społecznej i Alicję Wrońską – instruktorkę ds. kulturalno-oświatowych oraz przez personel medyczny. Wielką radość okazały osoby starsze, mile zaskoczone przybyciem tak wyjątkowych gości. Na zakończenie spotkania franciszkanin o. Arkadiusz razem z ks. Kapelanem modlili się przy każdej osobie chorej udzielając jej błogosławieństwa Bożego, na wzór Świętego Franciszka z Asyżu. Na twarzy seniorów można było zauważyć łzy radości i wzruszenia. Za każdym razem doświadcza się, iż takie osoby potrzebują towarzyszenie osób z rodziny, a także kapłanów, osób konsekrowanych i przyjaciół oraz wolontariuszy. Chore i starsze osoby potrzebują obecności oraz rozmowy z innymi, gdyż jest to dla nich niezastąpione wsparcie w ich cierpieniu.
Znany i ceniony piosenkarz oraz kompozytor Jan Wojdak lider zespołu „Wawele” z Krakowa, laureat „Orderu Uśmiechu”, również uczestnik akcji charytatywnej „Uśmiech jest najlepszym podziękowaniem”, stwierdził, że: Wiemy wszyscy, że nikt będący w chorobie lub w potrzebie nie chce być samotny. Dlatego pomoc niesiona z zewnątrz łączy się z pokonaniem samotności, a ta, jak wiemy jest złym towarzyszem dla każdego człowieka, dla starszych chorych ludzi i dla tych najmłodszych czyli dzieci. Jednym i drugim pomaga więc sztuka. Ona łączy ludzi i pomaga nam we wszystkich sytuacjach życiowych zwłaszcza tych trudnych. A dla dzieci najlepszą terapią jest zabawa. Będąc z nimi niesiemy im za pośrednictwem szeroko pojętej sztuki nieocenioną pomoc. Bo oni wiedzą, że jesteśmy nawet przez ten niedługi czas właśnie z nimi i dla nich. Zatem bardzo ważne jest towarzyszenie i zainteresowanie się osobami samotnymi oraz chorymi.
Podziękowania popłynęły nie tylko od dyrekcji Domu Pomocy Społecznej do wolontariuszy, ale także od nich samych dla personelu domu opieki w Stawiskach, za miłe przyjęcie oraz za poświęcenie, jakie ofiarują osobom starszym i chorym. O. Arkadiusz zapewnił o codziennej pamięci modlitewnej za nich. Inicjatywa pod hasłem „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”, nabiera wyjątkowego znaczenia, o czym świadczy zaangażowanie w tę akcję coraz większej liczby osób. Wyciągnięta pomocna dłoń do innych osób jest wyrazem szlachetności serca, ponieważ nie można obojętnie przechodzić obok ludzi będących w potrzebie. Ks. Kapelan podzielił się informacjami odnośnie jego posługi wśród w DPS-ie: Moja posługa duszpasterska polega na odprawianiu Mszy Świętej co tydzień oraz w większe święta. Natomiast przed każdą Eucharystią jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Kilka razy w roku jest odprawiane nabożeństwo dla mieszkańców domu z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Organizatorzy akcji charytatywnej planują, tak jak w poprzednich latach odwiedzać kolejne hospicja, szpitale, domy pomocy społecznej, domy seniora i domy dziecka i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz szkoły na terenie całej Polski. W najbliższym czasie odwiedzą osoby chore w placówkach w województwie kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim. Po występach w DPS-ie w Stawiskach artyści razem z o. Arkadiuszem udali się na cmentarz w Kościerzynie, na grób niedawno zmarłego wolontariusza Andrzeja Plata, który uczestniczył razem z nimi w akcjach charytatywnych, by pomodlić się za niego.
Red. Elżbieta Plata – wolontariuszka
Foto: Alicja Wrońska, Teresa Runowska, Jolanta Janikowska