26 maja 2022 r. podczas Kapituły Prowincjalnej został wybrany nowy zarząd naszej Prowincji.
o. Leonard Bielecki OFM
Piotr Bielecki urodził się 4 listopada 1980 r. we Włocławku. Został ochrzczony w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brześciu Kujawskim. Później rodzina przeprowadziła się do Jarocina. Należał do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, gdzie dojrzewało jego zakonne powołanie. W 1999 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie. W tym samym roku, pod koniec sierpnia rozpoczął nowicjat w Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. Przyjął imię zakonne Leonard. Śluby wieczyste złożył 8 grudnia 2004 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 2006.
Przez wiele lat był katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz duszpasterzem w Duszpasterstwie Akademickim PLUS i Postakademickim PULS w Poznaniu. Już będąc w zakonie ukończył studia dziennikarskie. Wykładał homiletykę i teorię komunikacji w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach. Był również rzecznikiem prasowym poznańskiej prowincji. Był przewodnikiem grupy „Wyciszenie”, która idzie w ramach Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Od 2008 roku wraz z Franciszkiem Chodkowskim OFM prowadził wideoblog „bez Sloganu”, nagrodzony w 2010 roku przez Onet.pl tytułem Bloga Roku. Wspólnie organizowali również franciszkańskie rekolekcje „Bez Sloganu”. Początkowo odbywały się one w Pakości, a obecnie w Toruniu, gdzie ojciec Leonard razem z ojcem Franciszkiem byli odpowiedzialni za Centrum Medialne Prowincji św. Franciszka z Asyżu.
26 maja 2022 roku został na kapitule prowincjalnej wybrany ministrem prowincjalnym.
o. dr Franciszek Krzysztof Chodkowski OFM
Krzysztof Chodkowski urodził się 12.07.1970 w Pucku. Po ukończeniu Technikum Elektrycznego w Wejherowie w 1990 roku wstąpił do Zakonu św. Franciszka. Po rocznym nowicjacie w Osiecznej rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Braci Mniejszych we Wronkach, które zwieńczył obroną pracy magisterskiej z teologii na PWT w Poznaniu: Predestynacja i prymat Chrystusa we wszechświecie w doktrynie bł. Jana Dunsa Szkota (1997). Rozprawa uznana w 2001 roku jako licencjat z teologii na KUL.
Święcenia kapłańskie otrzymał w 1997 r. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej w Poznaniu został skierowany na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na KUL. Po ukończonych w 2004 r. studiach i obronie pracy doktorskiej pt. Bóstwo Jezusa Chrystusa w nauczaniu kardynała Józefa Ratzingera, ponownie został skierowany do pracy duszpasterskiej w Poznaniu. Równocześnie rozpoczął pracę dydaktyczną w WSD Franciszkanów we Wronkach – sekcja WT UAM, prowadząc wykłady z teologii dogmatycznej.
Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Karmelitów Bosych w Poznaniu. Jest autorem książki dotyczącej chrystologii Josefa Ratzingera oraz kilku artykułów z zakresu teologii dogmatycznej. Z zakresu publikacji multimedialnych warto wymienić wydane pomoce dydaktyczne dla szkół ponadpodstawowych opierające się na internetowych katechezach. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków.
Władze Zakonu powierzały mu wiele zadań związanych z formacją zakonną. Był wychowawcą w junioracie, pełnił funkcję Moderatora Formacji Ciągłej, był Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach, pełnił również funkcję przełożonego domu (gwardiana) w Woźnikach. Od ponad 25 lat głosi rekolekcje i dni skupienia dla różnych grup i stanów (parafialne, dla dzieci i młodzieży, dla sióstr zakonnych i kapłanów).
W wielu wspólnotach zakonnych posługuje jako ojciec duchowny, spowiednik oraz prowadzi miesięczne dni skupienia. Wraz z Ojcem Leonardem od 2008 r. prowadzi wideoblog Bez Sloganu, nagrodzony w 2010 roku przez Onet.pl tytułem Bloga Roku.
Prowadzi również z o. Leonardem codzienne katechezy na antenie telewizji Trwam w cyklu Ma Się Rozumieć (przedtem Pytasz i Wiesz). W latach 2011 – 2012 prowadził z o. Leonardem program na żywo „Rozmównica” w Religia.tv Wspólnie organizują i prowadzą franciszkańskie rekolekcje „Bez Sloganu”. Początkowo odbywały się one w Pakości, a obecnie w Toruniu, gdzie ojciec Franciszek wraz z ojcem Leonardem byli odpowiedzialni za Centrum Medialne Prowincji św. Franciszka z Asyżu. Na kanale YouTube, o. Franciszek prowadzi codzienne katechezy w ramach programu Słowo na Dobranoc, oraz gromadzi sporą grupę osób na Komplecie – modlitwie na zakończenie dnia.
26 maja 2022 roku na kapitule prowincjalnej został wybrany zastępcą ministra prowincjalnego. Pełni funkcję Sekretarza Formacji Ciągłej oraz zostały mu powierzone zadania związane z duszpasterstwem osób konsekrowanych oraz z duszpasterstwem w mediach.
Obecnie jest dyrektorem Domu Pielgrzyma w Wejherowie.
o. Ernest Siekierka OFM
o. Joel Kokott OFM
Stanisław Kokott urodził się 20 września 1963 r. w Kępnie. Został ochrzczony 6.10.1963 roku w parafii św. Anny w Bralinie. W roku 1983 zdał maturę w Kępnie i 8 sierpnia tegoż roku wstąpił do Prowincji Panewnickiej Franciszkanów, rozpoczynając postulat w klasztorze w Kobylinie, a 27 sierpnia tegoż roku rozpoczął nowicjat w Osiecznej i przyjął imię zakonne Joel. Śluby wieczyste złożył 7.05.1989 roku, a świecenia kapłańskie otrzymał 23.05.1990 roku w Katowicach – Panewnikach.
Pełnił posługę Wikariusza parafii i katechety, a następnie proboszcza w Miłakowie, Olsztynie i Jarocinie. Trzykrotnie, w Miłakowie, Olsztynie i Wejherowie był gwardianem i w Wejherowie kustoszem sanktuarium Pasyjno – Maryjnego. Dwukrotnie: w Boliwii i Papui Nowej Gwinei pracował na misjach. Przez 8 lat pełnił funkcję asystenta kościelnego Ubogich Sióstr Świętej Klary w Kaliszu zamianowany przez Kongregację Watykańską.
Obecnie głosi rekolekcje i misje ludowe, jest ojcem duchownym w Zakonnym Seminarium Duchownym w Poznaniu i koordynatorem Duszpasterstwa misyjno – rekolekcyjnego w Prowincji.
o. dr Hieronim Bartłomiej Stypa OFM
Ur. 10 marca 1982 r. w Gnieźnie; W 2002 r. wstąpił do Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych-Franciszkanów z główną siedzibą w Poznaniu. W latach 2004-2010 studiował filozofię i teologię w WSD we Wronkach.
W 2010 r. otrzymał święcenia prezbiteratu. Po przyjęciu święceń kapłańskich w latach 2010-2011 pracował jako wikariusz parafialny i katecheta w Brodnicy. W 2011 r., decyzją władz zakonnych, został skierowany na studia doktoranckie w Instytucie Teologii Moralnej KUL, które zwieńczył obroną rozprawy doktorskiej „Odpowiedzialność spowiednika za życie duchowe małżonków” w 2015 r. Po ukończeniu studiów został wychowawcą i wykładowcą w WSD we Wronkach. W latach 2019-2022 pełnił funkcję rektora tegoż seminarium. Dwukrotnie został wybrany do Zarządu Prowincji (kadencja 2019-2022 i 2022-2025).
W 2022 r. objął urząd gwardiana w klasztorze w Poznaniu. W tym samym roku abp Stanisław Gądecki mianował go Delegatem ds. duszpasterstwa dziewic i wdów konsekrowanych w archidiecezji poznańskiej. Po przybyciu do Poznania został również duchowym opiekunem Franciszkańskiego Duszpasterstwa Małżeństw działającego przy poznańskim klasztorze. Od lat pełni funkcję stałego spowiednika kilku żeńskich zgromadzeń zakonnych, a także rolę asystenta Instytutu Świeckiego Misjonarek Królewskości Chrystusa.
o. Kordian Szwarc OFM
Michał Franciszek Szwarc urodził się 9. marca w Nowym Mieście Lubawskim. Został ochrzczony w parafii św. Tomasza Apostoła. W 1999 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim. W tym samym roku, pod koniec sierpnia rozpoczął postulat w Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. Przyjął imię zakonne Kordian. Śluby wieczyste złożył 8 grudnia 2010 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 2012.
Był katechetą w Zespole Szkół nr 1 w Jarocinie i w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie. Założyciel wspólnoty Siedem Aniołów. Były Zastępca Dyrektora Caritas Polska. Od kilku lat związany z projektem Caritas Laudato Si. Przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów i wykładów nt. ekologii integralnej. Koordynator działań wolontariackich podczas kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Koordynator wolontariatu międzynarodowego na granicy polsko-ukraińskiej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Przewodnik Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg. Gwardian i Proboszcz w Olsztynie.
o. Justyn Berus OFM
Krzysztof Berus urodził się 29 lutego 1988 r. w Krotoszynie. Sakrament Chrztu św. przyjął w pofranciszkańskim kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Koźminie Wielkopolskim. Mając trzy lata, wraz z rodziną przeprowadził się do Jarocina. Należał do Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, gdzie dojrzewało jego zakonne powołanie. W 2006 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie. W tym samym roku rozpoczął postulat w Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. W sierpniu 2007 r. rozpoczął nowicjat przyjmując imię zakonne Justyn. Śluby wieczyste złożył 28 czerwca 2014 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 2015 roku.
Przez dwa lata przebywał i pracował jako wikariusz i katecheta w Olsztynie, a od roku 2016 został przeniesiony do Torunia w charakterze Prefekta Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. W lutym 2018 roku został dyrektorem tej szkoły. Ukończył studia licencjackie z zakresu Teologii Biblijnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także studia w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych. W 2024 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu ochrony nieletnich na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. W Prowincji pełnił różne funkcje: asystent FRA, przewodnik Franciszkańskiej Pieszej Pielgrzymki „Brązowa” z Brodnicy na Jasną Górę i administrator strony internetowej. Od czerwca 2023 roku jest delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży.
26 maja 2022 roku został na kapitule prowincjalnej wybrany definitorem prowincjalnym.