Pokój i dobro!
Wielkie wydarzenie muzyczne
„Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd” w Pakości
Jak wyjątkowym skarbem jest muzyka chóralna przekona się tylko ten, kto chociaż raz doświadczył jak bardzo potrafi ona ubogacić i uszlachetnić serce, ducha, jak i całą postawę słuchacza. Dlatego często tęskni za obcowaniem z ową muzyką, która wynosi na wyżyny wrażeń duchowych i artystycznych. Śpiew chóralny ma swoje ważne i wyjątkowe miejsce zarówno w sferze religijnej, jak i w kulturze oraz sztuce. Dzieje się tak w szczególności, gdy słuchacze wsłuchują się w śpiew kolęd, które przenoszą ich w świat doznań duchowych. Każdy, kto raz odkrył piękno kolorystyki dźwięków w wykonywanych utworach, będzie odczuwał tęsknotę za taką muzyką i śpiewem, które rozjaśniają spojrzenie na życie i otaczający świat. A śpiewane kolędy w okresie Bożego Narodzenia wywołują wyjątkowy, świąteczny nastrój w naszych kościołach, kaplicach i domach rodzinnych, również w miejscach pracy i szkołach. Wydarzeniem o swoistym charakterze wywołującym wielkie wrażenie na słuchaczach był „Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd”, który miał miejsce we franciszkańskim kościele pw. Świętego Bonawentury w Pakości k. Inowrocławia w niedzielę 14 stycznia 2024 roku. A zatem, Pakość, miasto położone w pięknej scenerii ziemi Kujaw i Pałuk, stało się miejscem tego wyjątkowego wydarzenia o zasięgu krajowym. Festiwal zorganizowano w ramach obchodów 800-lecia Żłóbka zbudowanego przez Świętego Franciszka z Asyżu. W 1223 roku, we włoskim Greccio, Święty Franciszek postanowił „odtworzyć” grotę Narodzenia Jezusa w Betlejem. Zamiarem Świętego było wzbudzenie w swoich braciach i zgromadzonym ludzie zdumienia wobec tajemnicy Boga, który stał się dzieckiem.
Głównymi organizatorami festiwalu byli franciszkanie z klasztoru w Pakości i wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Pakości wraz z parafianami. Festiwal zgromadził chóry, schole i zespoły folklorystyczne z różnych regionów Polski. Zaproszeni artyści przenieśli słuchaczy w świat piękna i bogactwa pieśni kolędowych oraz pastorałek. Tego dnia w murach świątyni rozbrzmiewały głosy ponad 160 artystów – zespołów: franciszkańsko-parafialnego chóru „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun, chóru dziecięcego „Sereno” ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie k. Bydgoszczy pod kierunkiem dyrygentki Izabeli Wiśniewskiej, chóru „Pro Nobis” z Janikowa k. Inowrocławia pod kierunkiem dyrygenta Sławomira Paluch, chóru Kameralnego „Regina Familiae” przy Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu pod kierunkiem dyrygentki Ireny Szczurko, zespołu pieśni ludowych „Pakościanie” z Pakości prowadzonego przez kierownika muzycznego Janusza Kmieć i kierownika artystycznego Marię Kasprzak oraz zespołu folklorystycznego „Kłopocianie” z Kłopotu pod kierownictwem Janusza Kmieć. W festiwalu uczestniczyło wielu miłośników muzyki chóralnej spoza Pakości. Były znane i cenione postacie z estrady, osoby duchowne, zakonne i franciszkanie świeccy. Na szczególne podkreślenie zasługuje obecność piosenkarki Krystyny Giżowskiej, a także mistrza iluzji Pawła Czaja, artystki ludowej Elżbiety Hamerskiej z Lubni k. Chojnic oraz sióstr franciszkanek z klasztoru w Orliku: s. Zofii Kasprowicz, s. Angeliki Synak i s. Emilii Synak. Poza tym przybyło jeszcze wiele innych osób. Zebrani w świątyni mogli usłyszeć przepiękne polskie kolędy w wykonaniu zaproszonych zespołów. Część artystyczną festiwalu poprowadziła Danuta Kaźmierczak, przełożona wspólnoty FZŚ w Pakości i radna ds. młodzieży w Regionie Poznańskim. Natomiast do prowadzenia tego wielkiego i ważnego wydarzenia religijno-artystycznego organizatorzy zaprosili znanego i cenionego artystę, mistrza iluzji, Pawła Czaję, laureata międzynarodowych konkursów. Artysta bardzo często służy jako wolontariusz w licznych akcji charytatywnych w hospicjach, szpitalach, domach pomocy społecznych, domach seniora, domach dziecka i szkołach. Jest często zapraszany nie tylko do pokazów sztuczek, ale także do prowadzenia wielkich wydarzeń artystyczno-charytatywnych w całej Polsce. Zaproszenia przyjmuje zawsze chętnie i bezinteresownie.
Festiwal rozpoczął się Mszą Świętą o godz. 11.00, pod przewodnictwem ks. biskupa Radosława Orchowicza z Gniezna. Koncelebransami byli: ks. Kapelan Remigiusz Malewicz, o. Walenty Łaga gwardian, proboszcz i kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej, o. Jan Dostatni, duszpasterz z Miłakowa na Mazurach i o. Arkadiusz Czaja, przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych, Prowincjalnych, Regionalnych i Miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. Oprawą muzyczną w czasie Eucharystii – na zaproszenie organizatorów – kierowała znana i ceniona dyrygentka Honorata Siergun wraz z chórem „Oremus” i scholą „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa, przy współpracy z organistą Mirosławem Sikorą z Pakości. Podczas homilii Ksiądz Biskup nawiązał do franciszkańskiej rocznicy 800-lecia Żłóbka Greccio. Powtórzył za Ojcem Świętym Franciszkiem, że żłóbek, ukazując nam Boga wkraczającego w świat, pobudza nas do myślenia o naszym życiu wpisanym w życie Boga i zachęca, abyśmy stali się Jego uczniami, jeśli chcemy osiągnąć ostateczny sens życia.
W ramach Jubileuszu organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkie występujące zespoły. Artyści otrzymali upominki od Franciszkanów z Pakości, Burmistrza Pakości Zygmunta Gronia, od pszczelarza Zygmunta Mrozińskiego oraz od wolontariuszy z Kościerzyny uczestniczących w ogólnopolskiej akcji charytatywnej: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Każdy z dyrygentów otrzymał nagrodę, jaką był „Anioł Betlejemski”. Nagrody wręczył przełożony klasztoru o. Walenty Łaga wraz z franciszkanami świeckimi i młodzieżą franciszkańską z Pakości. Artystką, która wykonała nagrodę główną to Elżbieta Hamerska.
Gościem specjalnym festiwalu była Krystyna Giżowska, piosenkarka światowej sławy. Jej występ stał się wspaniałą okazją do podziękowania za 55 lat pracy artystycznej. Organizatorzy festiwalu uhonorowali ją specjalną nagrodą „Bursztynową Nutą”. Nagrodę wręczył piosenkarce również Burmistrz Pakości, natomiast o. Arkadiusz serdecznie podziękował artystce za częsty udział w akcjach charytatywnych, jakie franciszkanie organizują dla osób chorych. Artystka, zachwyciła widownię, swoim pięknym śpiewem i radością, jaka przez cały czas promieniowała na wszystkich. Zaprosiła uczestników festiwalu do wspólnego śpiewu. Spełniała też życzenia słuchaczy i śpiewała proponowane przez nich utwory. Bisowała kilkanaście razy. Znane melodie i słowa porwały wszystkich zebranych w świątyni do chwalenia Boga poprzez śpiew kolęd. Na zakończenie przełożony o. Walenty podziękował wszystkim artystom i słuchaczom za uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu, jakim był festiwal muzyki chóralnej, udzielając na koniec błogosławieństwa Bożego. Festiwal był wyjątkowym czasem spotkań całych rodzin przy wspólnym śpiewaniu pięknych kolęd i pastorałek razem z artystami.
„Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej” w Pakości został zaliczony do wyjątkowego wydarzenia religijnego i kulturalnego w Polsce. Przygotowanie festiwalu, jak i profesjonalne występy uczestniczących chórów i scholi oraz zespołów folklorystycznych, pokazały wysoki poziom. Całe to artystyczne wydarzenie sprawiło wielką radość i okazało się miłą niespodzianką oraz prawdziwą ucztą duchową dla wszystkich obecnych w pakoskiej świątyni. A zatem słusznie można uznać, że festiwale i koncerty muzyki chóralnej, w tym także obecny „Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej” mają wyjątkowy charakter i znaczenie w życiu człowieka. Organizatorzy festiwalu spotkali się z wieloma słowami uznania z ust znanych osób ze świata kultury i sztuki.
Należy podkreślić, że festiwal, był niezwykle bogaty w program artystyczny. Dźwięki śpiewu i muzyki unoszące się w świątyni, przepięknie wkomponowały się w świąteczny klimat bożonarodzeniowy przy żłóbku betlejemskim w kościele w Pakości.
Red. E. Plata