Dnia 2 maja 2008 r. o godz. 14.50 w szpitalu w Jarocinie odszedł po nagrodę do Pana nasz współbrat:
śp. o. Pius Antoni Turbański OFM
Dobry Jezu, a nasz Panie,
daj Mu wieczne spoczywanie!
***
Był synem Antoniego i Marianny, zd. Wach. Urodził się 2.01.1911 r. w Babkowicach, w parafii Pępowo (pow. Gostyń, woj. wielkopolskie). Miał ośmioro rodzeństwa. Życie zakonne rozpoczął 6.03.1955 nowicjatem w Prowincji Wniebowzięcia NMP. Pierwsze śluby zakonne złożył 7.03.1956, a śluby wieczyste 7.03.1959 r. Dnia 19.03.1991 r. przystąpił do powstałej wtedy Prowincji św. Franciszka z Asyżu.
Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił jako kapłan diecezji częstochowskiej, w której 26 czerwca 1938 r. przyjął świecenia kapłańskie. Był absolwentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu nowicjatu przebywał w Osiecznej, pracował jako misjonarz, rekolekcjonista i spowiednik w Jarocinie, Kobylinie, Miejskiej Górce, Poznaniu, Wejherowie i w Katowicach-Panewnikach, gdzie był sekretarzem prowincjała. Był przełożonym w Wieluniu i we Wschowie, kapelanem sióstr franciszkanek w Orliku oraz klarysek w Międzyrzeczu i Kaliszu.
Pius Turbański jest autorem artykułów opublikowanych na łamach „Przewodnika Katolickiego” o Kalwarii Wejherowskiej i o św. Piotrze z Alkantary. Przetłumaczył z języka francuskiego „Żywot św. Benedykta Afrykańczyka” i „Żywot św. Piotra z Alkantary”. Obydwie książki ukazały się drukiem. Z języka łacińskiego przetłumaczył „Naśladowanie Najświętszego Serca Pana Jezusa”, „Doktorów Kościoła wykład Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia Anielskiego”, „Życie kapłańskie”, „Historię Zakonu” autorstwa H. Holzapfla (3 tomy) oraz szereg kronik klasztornych m.in. z Bydgoszczy, Górki Klasztornej, Kazimierza Biskupiego, Kobylina, Miejskiej Górki, Osiecznej, Pakości, Poznania (bernardynów), Szamotuł, Wejherowa, Wielunia, Wschowy, Złoczewa i Pelplina (cystersów).
Lubił czytać pamiętniki i żywoty świętych oraz literaturę ascetyczną. Kochał porządek – w myśl zasady: „Kto ma rozsądek, kocha porządek”, a także systematyczność, ubóstwo, milczenie.
Pogrzeb odbył się w Jarocinie 6 maja 2008 r. Spoczywa w kwaterze zakonnej na miejscowym cmentarzu.