„Drugi Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd” w Brusach wielkim świętem muzyki chóralnej pod patronatem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pragnieniem każdej osoby jest dążenie do piękna. Wyjątkowym skarbem jest muzyka chóralna, która swoimi wartościami uszlachetnia i ubogaca nasze serca. Dlatego tęsknimy za obcowaniem z muzyką, która nas wynosi na wyżyny odczuć duchowych. Wydarzeniem, które wywarło duży wpływ na środowisko artystyczne, jak i społeczne w Polsce, był „Drugi Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd”, który odbył się w niedzielę 23 stycznia 2022 roku w kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach. Małe miasteczko Brusy, pięknie położone w scenerii pejzażu ziemi kaszubskiej, stało się miejscem wydarzenia o zasięgu krajowym. Festiwal został zorganizowany w ramach obchodów 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, objęty patronatem przez wiele instytucji, szczególnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym organizatorem festiwalu był o. Arkadiusz Mirosław Czaja franciszkanin, były artysta polskiej estrady, przy współpracy z ks. Janem Flaczyńskim, proboszczem parafii w Brusach oraz wspólnoty rodziców ministrantów z Orlika, pod kierunkiem Marii Mientka, Anity Daszkowskiej, Katarzyny Motylewskiej i Beaty Bruska – Włosek. Festiwal kolęd był wielką ucztą duchową i artystyczną, gromadząc chóry, schole i zespoły folklorystyczne z Polski, przenosząc słuchacza w świat piękna i bogactwo pieśni kolędowych i pastorałek. Festiwal zgromadził wielu miłośników muzyki chóralnej, wśród nich znane i cenione postacie z estrady, ze sceny teatralnej i filmowej, osoby duchowne, zakonne i franciszkanów świeckich oraz ludzi sprawujących władzę w Polsce. Festiwal zaszczycił swoją obecnością piosenkarz i kompozytor Andrzej Rybiński z synem Kacprem Rybińskim, a także aktor teatralny i telewizyjny Paweł Burczyk z rodziną oraz światowej sławy mistrz iluzji Paweł Czaja, a także znany i ceniony artysta iluzji Oriano oraz wiele jeszcze innych osób. Prowadzeniem festiwalu zajęli się Paweł Burczyk i Paweł Czaja. Gościem honorowym festiwalu był Piotr Karczewski, który reprezentował Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Bogusława Orzechowska Senator RP oraz Zbigniew Zabłocki Radny Powiatu Ostródzkiego, a także mieszkańcy Miłakowa.
Należy podkreślić, że festiwal, był wyjątkowo bogaty w program artystyczny. W ramach tejże imprezy odbyły się także dwa koncerty. W pierwszym koncercie, który miał miejsce na początku festiwalu, wszyscy artyści wraz ze słuchaczami, zaśpiewali wspólnie kilka kolęd, które były dedykowane jako podziękowanie i modlitwa dla pracowników służby zdrowia, opiekujących się naszym życiem w tych trudnych czasach pandemii oraz dla służb mundurowych, troszczących się o nasze bezpieczeństwo, szczególnie na naszej granicy, a także w intencji wszystkich rodzin i osób chorych oraz o pokój na świecie. Poprowadzenie tego wyjątkowego i jakże szlachetnego koncertu kolęd, organizatorzy powierzyli Honoracie Siergun. Powodem powierzenia tak ważnego koncertu dyrygentce z Miłakowa jest jej talent i wielkie uznanie w świecie muzyki. Dźwięki śpiewu i muzyki unoszące się w neoromańskiej świątyni, przepięknie wkomponowały się w świąteczny klimat bożonarodzeniowy. Miało się wrażenie, że dyrygentka przenosi słuchacza w świat doznań duchowo-zmysłowych, odkrywająca żywą kolorystykę dźwięków w wykonywanych utworach. By dobrze oddać istotę wykonywanego utworu – jak sama stwierdziła dyrygentka – musi poczuć ciszę, która staje się przedziwnym nośnikiem przekazywania dźwięków. Dzięki temu, już nie słyszymy samych dźwięków, lecz odczuwamy obraz muzyczny. Ta przedziwna gra niewidzialną kompozycją „barw” dźwięku, tworzyła piękno harmonii dzieła muzycznego. Drugi koncert odbył się na zakończenie festiwalu, uświetnił go swoim śpiewem Andrzej Rybiński z synem Kacprem Rybińskim przy współuczestnictwie z chórem „Oremus”. Chór z Miłakowa został przez piosenkarza zaproszony do wspólnego występu. Podczas festiwalu usłyszeć można było najpiękniejsze kolędy. Wśród zaprezentowanych kolęd była pt. „Wielka Miłość Ukryta”, autorstwa Honoraty Siergun i Andrzeja Rybińskiego.
Dorobek artystyczny dyrygentki Honoraty Siergun docenił, także Prezydent RP Andrzej Duda, który po koncercie za pośrednictwem delegata Piotra Karczewskiego, w dowód uznania, przekazał artystce nagrodę – obraz z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Organizatorzy Festiwalu w podziękowaniu przekazali Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie i Małżonce Agacie Kornhauser-Dudzie statuetkę „Kaszubskiego Anioła”, za promowanie muzyki chóralnej w Polsce. Twórczynią tejże nagrody jest znana i ceniona artystka ludowa Elżbieta Hamerska z Lubni k/Brus.
Festiwal rozpoczął się Mszą Świętą o godz. 11.00, pod przewodnictwem ks. Rafała Grota, który wygłosił okolicznościową homilię. W czasie festiwalu wystąpiło dziewięć zespołów: chór „Oremus”, pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun; chór „Pięciolinia” z Lini, pod kierunkiem dyrygenta Jana Szulca; chór „Lutnia” z Brus, pod kierunkiem dyrygenta Kazimierza Wierzchowskiego; chór „Bel Canto” ze Świecia nad Wisłą, pod kierunkiem dyrygentki Marioli Dreger; schola „Dzieci i Młodzieży” z parafii pw. Wszystkich Świętych” z Brus, pod kierunkiem dyrygentki Anny Stoltmann; schola „Dzieci i Młodzieży” z Leśna, pod kierunkiem dyrygentki Sylwii Chełmowskiej-Malich; schola „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa, pod kierunkiem dyrygentki Honoraty Siergun; zespół folklorystyczny „Kaszuby” z Wiela i Karsina, pod kierunkiem dyrygenta Zbigniewa Studzińskiego; zespół dziecięcy „Małgorzata i Lidia Koszałka” z Załakowa. Łącznie w festiwalu wzięło udział blisko 300. artystów z całej Polski. Organizatorzy postanowili wyróżnić pierwszym miejscem wszystkie występujące zespoły. Szczególną nagrodę, jaką przyznali organizatorzy, była „Bursztynowa Nuta”, którą wręczono dyrygentom Janowi Szulcowi za 40. lat pracy artystycznej i Honoracie Siergun za 35. lat pracy artystycznej.
Festiwal został zaliczony do wyjątkowego wydarzenia religijnego i kulturalnego. Organizacja festiwalu, jak i profesjonalny poziom występów uczestniczących chórów i scholii oraz zespołów folklorystycznych stały na wysokim poziomie. Była to duża radość i niespodzianka dla wszystkich i duchowa uczta dla zgromadzonej w bruskim kościele słuchaczy. Dlatego śpiew chóralny ma zawsze swoje ważne i szczególne miejsce w religijności, kulturze i sztuce. Można śmiało stwierdzić, że miłośnicy muzyki łatwiej dostrzegają piękno życia i świata. A zatem festiwale i koncerty muzyki chóralnej, w tym także Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej, który odbył się w Brusach, mają wyjątkowy charakter i znaczenie w życiu człowieka. Wydarzenia te gromadzą coraz więcej słuchaczy, spragnionych usłyszeć muzykę na wysokim poziomie wykonania. Popłynęły do organizatorów słowa uznania od przedstawicieli Kościoła i Państwa, a także od znanych osób ze świata sztuki i polityki.
Red. Maria Mientka