Wrześniowy Odpust w Sinalundze

Początek września to dla naszego Sanktuarium czas przygotowania do odpustu w Uroczystość Narodzenia Maryi Panny 8 września. W ramach nowenny, każdego wieczoru, pomimo ciągle obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią Covid-19, nasz kościół zapełniał się wiernymi z różnych parafii całej diecezji, którzy przybywali do stóp Matki Bożej wraz ze swoimi duszpasterzami.

W ramach nowenny, wierni z parafii prowadzili Różaniec, animowali Mszę św. a po niej, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Ucieczki Grzeszników ich duszpasterze odnawiali akt zawierzenia oraz prosili o opiekę w trudnym czasie pandemii.

W sobotę 4 września do Sanktuarium przybyli przedstawiciele życia zakonnego, osób konsekrowanych oraz tercjarzy, pod przewodnictwem naszego współbrata odpowiedzialnego w diecezji za sprawy zakonne – o. Faustyna Sławińskiego OFM (gwardiana i kustosza sanktuarium św. Antoniego w Chianciano Terme). Ten dzień w nowennie poświęcony był modlitwie o nowe, liczne i święte powołania zakonne oraz do naszej Prowincji i diecezji Montepulciano-Chiusi-Pienza.

Niedziela, w ramach przygotowania do odpustu, poświęcona została Rodzinie i odnowieniu przyrzeczeń małżeńskich. Ku naszej radości w tym roku i przy tej sytuacji, prawie 100 par z diecezji i okolic, przybyło na wieczorną Mszę św. oraz odnowiło przyrzeczenia ślubne. Po Liturgii, wszyscy obecni, a nade wszystko Rodziny, otrzymały indywidualne błogosławieństwo u stóp Maryi oraz pamiątkowy krzyż-Tau z Świętą Rodziną, wykonane przez panię Raffaelę Raffa, z naszej miejscowości.

W wigilię odpustu, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem naszego biskupa Stefano Manetti w Kolegiacie Sinalungi. Co roku, Msza ta, jest na rozpoczęcie roku pastoralnego w diecezji, z udziałem Ludu Bożego i Jego duszpasterzy, w obecności ikony Matki Bożej z naszego Sanktuarium. Niestety, nie uzyskaliśmy w tym roku pozwoleń na procesję zarówno na zakończenie Mszy wieczornej, jak i w dniu odpustu, z racji epidemiologicznej.

8 września, biskup Stefano odprawił Mszę św. o godz. 10:30, po której, w obecności burmistrza Edo Zacchei oraz radnego odpowiedzialnego za kulturę – Gianni Bagnoli, zostały poświęcone organy naszego kościoła, po remoncie wykonanym przez firmę rodziny Cepków spod Wronek. Organy te były nieczynne przez prawie 50 lat. W kapsule czasu, zamieszczonej w odnowionym instrumencie, został zamieszczony dokument o historii Organ, przeprowadzonych pracach, wraz z listą dobrodziejów oraz zdjęciami przed i po remoncie. Całość dokumentu została podpisana przez obecnych na poświeceniu.

Wieczornej Mszy św. przewodniczył wikariusz prowincji toskańskiej Francesco Baldini, a po niej udzielił błogosławieństwa dzieciom i młodzieży.

W tym roku, dopust Narodzenia Maryi było bardzo głęboko i licznie przeżywana przez wiernych z doliny Chiany.

Bracia Mniejsi z Sinalungi